TOPRAKLAMA LEVHA VE ŞERİTLERİ
 

Yüksek kalite çelikten, istenilen ebatta topraklama levhaları, sıcak daldirma galvaniz yöntemiyle üretilmektedir.

 

Temel Topraklaması; en sağlıklı topraklama yöntemlerinden biridir. Binaların henüz inşaat aşamasında iken temel topraklamasına başlanması gerekir. Temel topraklama ürünlerinden olan levha elektrotları en az 1.5 mm bakır veya 3 mm sıcak daldırma galvaniz levha olmalıdır. Levhanın tek taraflı yüzü en az 0,5 m² olacaktır. Tek levhanın direnci, istenilen değerden yüksek olduğunda iki veya daha çok levha paralel kullanılabilir. İki levha arasında yaklaşık 2 m'lik mesafe yeterlidir. Normal olarak 1m x 1 m' den büyük boyutta levha kullanılmamaktadır. Levhalar birbirine yakın konulacak ise bunlar yüzey yüzeye değil, kenar kenara konulmalıdır.

 

Müşterilerimize yüksek kalitede topraklama levhaları, sıcak daldırma galvaniz yöntemiyle üretilmektedir.

 

Topraklama sisteminde köşebent topraklama elektrotlarıda kullanılabilir. Topraklamada kullanılacak olan elektrot som bakır veya galvaniz kaplı çelik olmalıdır. Galvanizli çelik topraklama elektrodu sıcak daldırma galvaniz yöntemi ile çinko kaplanmış olup, galvaniz kalınlığı en az 70 mikron olmalıdır.

 

Topraklama elektrotları toprak ile sürekli temasta bulunduğu için korozyona karşı dayanıklı malzemeden olmalıdır. Yani kullanılan elektrotlarda önemli olan korozyon direncidir. Bu direncin artırılması için yapılan galvaniz kaplamanın TS 914 EN ISO 1461 standardının belirttiği aralıklarda olmalıdır.

 

Mal ve can güvenliği açısından çok önemli olan topraklama konusunda daha duyarlı davranarak ucuz ve basit çözümlerden kaçınılmalıdır.

 

Ucuz ve hatalı topraklamanın sonuçlarının bedeli karşılanamayacak kadar ağır olabilir.

 

Topraklama bir kez yapılan ve telafisi çok maliyetli bir uygulamadır.

 

Bina inşaatında temel aşamasında iken topraklaması yapılması gerekmektedir. Bu İşem temelde inşaat demirlerinin arasına döşenen sıcak daldırma galvanizli şeritler ile yapılır. Temel topraklamasında kullanılacak olan sıcak daldırma galvanizli topraklama şeritleri TS EN 50164-2 standardına uygun olarak üretimi yapılıp, minimum 50 mikron kaplama kalınlığına sahip olmalıdr.

 

Üretimi yapılan topraklama şeritlerinin üzerine her 4 metrede bir TSE logosu ve üretici firmanın markasının olması gerekmektedir. Topraklama şeritlerinin uzunlukları gerek kullanım kolaylığı ve gerekse bağlantı elemanı maliyetini aşağıya düşürmek için 40 ile 50 metre arasında olmalıdır.

 
Topraklama Levhası
Topraklama Levhası
Topraklama Kazığı
Topraklama Kazığı
Topraklama Şeridi
Topraklama Şeridi
Web Tasarım : Ostim Web Tasarım